Akl Selim

Biz Kimiz?

Yaklaşık 10 alanında bilgili yazarı ile biz aklı selim blog'uz!

Neler Yaparız?

Gündemi takip eder, teknoloji, bilim, internet, yazılım, donanım, webmaster, oyun, sağlık ve diğer kategorilerde yazılar yazar, blogumuzu güncel tutmaya çalışırız.

Neyi Amaçlarız?

Diğer tüm bloglardan farklı olarak gündemi takip etmeyi ve insanları bilgilendirmeyi kendimize amaç edindik.

havalandırma

Havalandırma sistemleri yapıların düzenine, insan yoğunluğuna, sanayi atıklarında ki gaz cinsine ve benzeri sorunlara göre çeşitlilik gösterir. Havalandırma sistemi yapılırken sadece yapının iç kısımlarındaki ortam değil de dünyamızda ki atmosfer tabakasını da düşünmemiz gerekmektedir. Son yıllarda küresel ısınma sonucu sanayi havalandırma planlarında büyük değişiklikler ve katı kurallar getirilmiştir. Bu kurallardan bazıları, havalandırmayı sağlayan fanlardan çıkan gazın atmosfere zararlı olacak kısmını bazı filtrelerle önleyebilmesini sağlamak için konulmuştur. Büyük devletler sanayi havalandırmasında ki bu zararlı gazları engellemek için bazı yaptırımlar uygulasa da gelişmekte olan devletlerdeki fabrikaların bacasından kirli dumanlar sızmaya devam ediyor.

Havalandırma konusu sadece sanayi ve büyük yapılar olarak düşünülmemelidir. Mesela arabalarda ki pencereler ve fanlar bile havalandırma sektörünün bir parçasıdır. Günümüzde havalandırma sektörü denilince, akla gelen ilk şey fanlar olmasına rağmen fanların dışarıya attığı gazı yeterince yükseğe bırakması için bacalara ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek vermek gerekirse beş katlı bir binanın en altındaki ekmek fırınında yoğun bir duman çıkışı olacaktır. Yeterli baca yüksekliği sağlanmadığı takdirde fırının üst katlarındaki dairelerde yaşayan insanlar bu zararlı gazdan etkilenecektir.

Havalandırma konusu aslında en çok astım hastalarını ve solunum sıkıntısı yaşayan insanları ilgilendirmektedir. Havalandırma denilince akla sadece içerdeki kirli havayı dışarıya atmak gelse de bir diğer önemli konu da dışarıdaki temiz havayı alırken bazı filtreleme işlemleri yapılmasıdır. Astım hastaları kirli havalardan etkilendiği kadar tozlu havalardan da etkileniyorlar. Havalandırma filtreleri tozlu havalara yeterli önlemi alamadığı için sulu sistem denilen, önce dışarıdan gelen havanın sudan geçirilip sonra içeriye verilmesi mantığıyla çalışan sistemler kullanılmalıdır. Böylece dışarıdan gelen hava önce fan filtrelerinden geçirilmiş olacak, sonra ise kalan tozları suya bırakacaktır. Ayrıca dışarıdaki kokuların içeriye girmesini engellemek için granül karbon filtreleri kullanılmaktadır. Granül karbon koku tanelerini içine hapsedip geri kalan havayı salabilen bir maddedir.

Kategoriler: Genel, Popüler
Etiketler:

Yorum Yaz

  • RSS
  • Delicious
  • webmaster
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Popüler Yazılar

Kalp Oyunu

Sevginin ve aşkın sembolü ne diye sorsalar, hiç ...

Orion Ukash Güvenilir...

Müşteriler için yatırım aracı olarak kullanılan ödeme sistemi ...

EV İSTİYORUM AMA...

  Şehir içinden ev almak hiç bu kadar kolay ...

Borsa Piyasası Hakkında...

Borsa piyasaları yatırım yapılan ve menkul kıymetlerin alınıp ...

SRC Belgesi Nedir...

SRC belgesi 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu ile ...

Sponsors

  • lol riot point
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • reaper of souls