Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri yapıların düzenine, insan yoğunluğuna, sanayi atıklarında ki gaz cinsine ve benzeri sorunlara göre çeşitlilik gösterir. Havalandırma sistemi yapılırken sadece yapının iç kısımlarındaki ortam değil de dünyamızda ki atmosfer tabakasını da düşünmemiz gerekmektedir. Son yıllarda küresel ısınma sonucu sanayi havalandırma planlarında büyük değişiklikler ve katı kurallar getirilmiştir. Bu kurallardan bazıları, havalandırmayı sağlayan fanlardan çıkan gazın atmosfere zararlı olacak kısmını bazı filtrelerle önleyebilmesini sağlamak için konulmuştur. Büyük devletler sanayi havalandırmasında ki bu zararlı gazları engellemek için bazı yaptırımlar uygulasa da gelişmekte olan devletlerdeki fabrikaların bacasından kirli dumanlar sızmaya devam ediyor.

Havalandırma konusu sadece sanayi ve büyük yapılar olarak düşünülmemelidir. Mesela arabalarda ki pencereler ve fanlar bile havalandırma sektörünün bir parçasıdır. Günümüzde havalandırma sektörü denilince, akla gelen ilk şey fanlar olmasına rağmen fanların dışarıya attığı gazı yeterince yükseğe bırakması için bacalara ihtiyaç duyulmaktadır. Örnek vermek gerekirse beş katlı bir binanın en altındaki ekmek fırınında yoğun bir duman çıkışı olacaktır. Yeterli baca yüksekliği sağlanmadığı takdirde fırının üst katlarındaki dairelerde yaşayan insanlar bu zararlı gazdan etkilenecektir.

Havalandırma konusu aslında en çok astım hastalarını ve solunum sıkıntısı yaşayan insanları ilgilendirmektedir. Havalandırma denilince akla sadece içerdeki kirli havayı dışarıya atmak gelse de bir diğer önemli konu da dışarıdaki temiz havayı alırken bazı filtreleme işlemleri yapılmasıdır. Astım hastaları kirli havalardan etkilendiği kadar tozlu havalardan da etkileniyorlar. Havalandırma filtreleri tozlu havalara yeterli önlemi alamadığı için sulu sistem denilen, önce dışarıdan gelen havanın sudan geçirilip sonra içeriye verilmesi mantığıyla çalışan sistemler kullanılmalıdır. Böylece dışarıdan gelen hava önce fan filtrelerinden geçirilmiş olacak, sonra ise kalan tozları suya bırakacaktır. Ayrıca dışarıdaki kokuların içeriye girmesini engellemek için granül karbon filtreleri kullanılmaktadır. Granül karbon koku tanelerini içine hapsedip geri kalan havayı salabilen bir maddedir.

Etiketler:

Bir Cevap

  1. 01 Nisan 2015

Bir Yorum Yazın